Skip to content


O'Neil, Raymond

Air Force JROTC

Groleau, Matthew


Corales, Gabriella

English I and English IV

Cramer, Anna

English II and Anchor Advisor

Johnson, Christina

Lawson, Niki

English IV and Journalism

Martin, Lynne

English II and AVID

Pert, David

AP English Composition, English III, and Drama

Smith, Ashley

Creative Writing, Honors English I

Stephenson, Kelley

English I and Debate Team

Exceptional Student Education

Brooks, Marla

ESE Teacher and Head Volleyball Coach

Farris, Eddie

ESE Teacher and Coach

Jackson, Isidore

ESE Paraprofessional, Assistant Football Coach, Assistant Boys Basketball Coach

Moore, Bobby

Critical Thinking / Research and Assistant Football Coach

Patrick, Renee

ESE Paraprofessional

Varela, David

ESE Paraprofessional

West, Brad

ESE Teacher and Embry Riddle

Fine Arts

Gay, Ashley

Middle and High School Chorus

Robbins, Chad

Music Theory, Jazz Ensemble, Instrumental Techniques, Band, and Keyboarding

Zachos, Dimitri

Art and Photography

Foreign Language

Torres, Edith

Spanish I, Spanish II, and Spanish III


McKie, Randi

Guidance Counselor
Senior/Junior Advisor
AP Physics

Taylor, Lisa

Guidance Counselor
Sophomore/Freshman Advisor


Baxley, Gordon

College Algebra and Math for College Readiness

Duggins, Catherine

Huff, Donna

Pre-Calculus, Honors Algebra 2, and Algebra 2

Parker, Gwen

Algebra 1, Research, and Intensive Math

Resch, Wendy

Honors Geometry and Geometry

West, Kristy

Algebra 1A and 1B


English, Christy

Media Specialist, Technology, and Braves TV

Physical Education

Carnley, Shane

Research and AVID

Kendall, Lenny

ISS, Research, and Assistant Football Coach

Mohun, Barry

PE and Boys Basketball Coach

Richardson, Carol

Stephens, Jimmy Ray

Athletic Director and Head Football Coach

Practical Arts

Harless, Holly

Business Teacher and FBLA Sponsor

Harless, Jerry

Introduction to Informational Technology and Baseball Coach

McNeely, Ali

Digital Information Technology and OJT

Administrative Office Specialist

Sallee, Cheryl

Culinary I, Culinary II, Culinary III, and Culinary IV

Zodrow, Capri

First Aid, AVID, Early Childhood I-IV, Student Council Advisor, and Varsity Cheerleading Coach


Grey, Elicia

Intensive Reading

Morgan, Dawn

Intensive Reading

Nowling, Jennifer

Intensive Reading


Brackin, Cathy

Honors Chemistry, Physical Science, Yearbook Sponsor, and School Improvement Chairperson

Cooper, Dalton

Physical Science and Marine Science

King, Tammie

Anatomy, Honors Biology, and Biology

Morehouse, Patrick

Biology and Physical Science

Wade, Alvin

Earth/Space Science and Physical Science

Social Science

Brown, Kyle

World History, Assistant Football Coach, and Assistant Baseball Coach

Dixon, Rick

American Government, Economics, and Youth For Christ Sponsor

Harrison, Glen

AP American History, Psychology I/II, and Academic Team Sponsor

Ingle, Alan

American History and AP Human Geography

Patrick, Jeffery

AP World History, American Government, and Economics

Student Services

Linda Daniel

Main Office Secretary

Debra Hoppe

Student Services Secretary

Deana Majors

Capri Zodrow

Scholarship Coordinator

Support Staff

Cordle, John

Henry, Maddie

Lunchroom Manager

McBroom, Janna

School Bookkeeper

Stephens, Regina

Office Aide (Part-Time)

Taylor, Sue